O czym jest książka pt. “Miłość czyni dobrym” Katarzyny Bondy?

7 listopada 2020 By Damian

Miłość czyni dobrym” jest drugim tomem trylogii kryminalnej Wiara, nadzieja, miłość. Znana jako polska królowa fikcji kryminalnej, Katarzyna Bonda wychodzi z klasyki z detektywem lub profilerką na czele. Bo kiedy zło jest najlepiej sprzedające się, sprawia, że zło staje się istotą jego nowej książki “Miłość czyni dobrym”.

Jak autorka postępuje z gatunkiem?

I nie jest to psychologiczne studium postaci, ale prawie 750 stron polowań, zabawy w kotka i myszkę. Ponieważ jeśli sprytny gangster może oszukać niewinnego, sprytny przestępca może chcieć z nim tańczyć, zwłaszcza gdy złapał już miliony osób na różne fortele. Katarzyna Bonda twierdzi, że zanim usiadła do napisania najnowszej historii, wykopała 120 tomów akt, a model Daniela Skalskiego wciąż jest ścigany przez nakaz aresztowania. Jak to zwykle bywa w przypadku tej autorki – wprowadza ona wiele postaci i wątków i trzeba bardzo uważnie śledzić akcję rozgrywającą się w kilkunastu ciekawych miejscach i w sporych odstępach czasu. Ale nikt nie powiedział, że kryminały są tylko łatwe i przyjemne. Bo poza szybką akcją, nic tu nie jest takie proste.

Jaką rzeczywistość kreuje autorka?

Istnieje świat, który pokazała Katarzyna Bonda w książce pt. “Miłość czyni dobrym” i nie mam co do tego wątpliwości (https://www.taniaksiazka.pl/milosc-czyni-dobrym-katarzyna-bonda-p-1450108.html). Skąd się biorą niektóre fortuny i równie zadziwiające porażki czy bankructwa zupełnie zwyczajnych ludzi? Kilkuletnie doświadczenie dziennikarskie i spotkania z publicznością sprawiają, że proza autorki to prawdziwa ludzka komedia, ale dla niektórych jest to tragedia. Czytaniem tym można się rozgrzać w długie jesienne i zimowe wieczory. Ponieważ zło płonie. Zło jest trochę inne niż krwawe zbrodnie, które popełniają. Powoduje ból, który nieodwracalnie rozkłada ludzkie życie. Jednak w oszustwach jest coś, co nas intryguje i przyciąga jak magnes. To okrutny, ale zdecydowany skandal. Naiwny z pozoru człowiek będzie manipulował każdym, kto stanie mu na drodze.

Kim jest główny bohater?

Daniel Skalski marzył o zarobieniu fortuny. W poszukiwaniu łatwego dochodu wkracza na drogę przestępczą i zamienia się w brutalnego oszustwa. Od tego czasu jego codzienne życie to spirala kłamstw i spisków, które zrujnowały wiele istnień ludzkich. Pierwszą ofiarą oszustwa była Gabrysia, pracownik banku, która zafascynowała się nim. Mówi Skalskiemu, że kontrole są potwierdzane tylko raz na sześć miesięcy. Dzięki temu Daniel poznaje również luki w zabezpieczeniach papierów wartościowych.

Książka - zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com