Dlaczego warto przeczytać książkę Katarzyny Bondy pt. “Miłość czyni dobrym”?

17 listopada 2020 By Damian

Miłość czyni dobrym ze strony www.taniaksiazka.pl to drugi tom trylogii kryminalnej “Wiara, nadzieja, miłość”. Trylogia nie zawiera nic, co wiemy naprawdę o powieści detektywistycznej. Tak, Bond robi to od nowa, przewraca stół i ujawnia, że tego typu powieści mają wiele do zaoferowania czytelnikom, jeśli autor odważy się pisać w swoim własnym stylu.

O czym jest ta książka?

Jeśli morderstwo zostanie powiązane z takim elementami, jak brutalne pragnienie, pieniądze, umiejętność manipulowania innymi, akty makiawelizmu, obelżywe i patologiczne zdolności do kłamania i oszukiwania, to Daniel Skalski okaże się idealnym bohaterem książki “Miłość czyni dobrym“.

Kim jest główna postać tego kryminału?

Spotkamy się ze Skalskim, gdy wyjdzie z więzienia. Jego rodzice czekają na niego przy drzwiach. Nie ma on jednak zamiaru rozpoczynać nowego życia. Przeszłość pozwala mu poznać siebie i robić to, co robi najlepiej: bezlitośnie oszukuje, budując mylące intrygi i zakładając więcej masek na twarz. Skalski oszukiwał biznesmenów, finansistów i kobiety, które go kochały i wierzyły, że się zmieni. Przecież miłość jest dobra, czyż nie?

Jak bawi się autorka gatunkiem?

Katarzyna Bonda nie byłaby sobą, gdyby w swojej powieści udzieliła jasnej i pozytywnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko tu jest tak złe, że czasami jest tak samo przerażające, jak w thrillerze. W tej powieści Bonda zamieniła w wszystko, co wiemy o historiach morderstw, czyli to, że:

  • główny bohater jest mordercą,
  • nie ma typowego śledztwa,
  • nie ma jednego miejsca akcji,
  • nie ma zamkniętego kręgu podejrzanych.

Autor nie ukrywa, że czyni z niego głównego bohatera i złego faceta. Tym razem autorka wybrała na głównego bohatera łowcę, który nigdy nie przestał polować. Zawsze znajdzie i wykorzysta ofiarę, by zarobić duże pieniądze.

Czego doświadczamy podczas lektury?

W tej książce czytelnik zostaje skonfrontowany ze złem w najczystszej postaci, przyprawionym kontraktami, mnóstwem pieniędzy, powiązaniami, pozorami normalności i stabilności. Jest to bardzo trudne i wstrząsające doświadczenie, zwłaszcza gdy zdajemy sobie sprawę z ogromu działania takich ludzi, jak Daniel Skalski. Morderstwo jest aktem największego zła. Jeden człowiek odbiera życie drugiemu. Czy zatem każde inne przestępstwo może być takie samo? Czy powszechne oszustwa, patologiczne manipulacje i szkody finansowe mogą zakończyć się naruszeniem ludzkiego życia, tragedie wielu ludzi są równie szokujące jak makabryczne przestępstwo?

Książka autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com